Situat în nord-vestul Transilvaniei în judeţul Satu Mare la 12 km de oraşul Carei, respectiv la 48 km de reşedinţa de judeţ Satu Mare, comuna Petreşti este o unitate administrativ-teritorială, formată din satele:Petreşti şi Dindeştiul Mic. Are ca vecini următoarele sate: Sanislău, , Pişcolt, Dindeştiul Mic şi Carei.

Actuala Şcoală Gimnazială “Dr.Stefan Vonhaz” Petreşti(denumit mai-nainte Şcoala cu clasele I-VIII Petreşti) a obţinut personalitate juridică în 2005, având în componenţă învăţământ preşcolar, ciclu primar şi ciclu gimnazial, în care sunt înscrişi în acest an şcolar în total 169 de copii.

De procesul instructiv-educativ răspund 5 educatoare, 4 învăţătoare şi 10 profesori, toţi calificaţi.

În anul şcolar 2012-2013 avem în cadrul şcolii cu personalitate juridică următoarele efective de elevi și preșcolari:

- 60 de preșcoari în 4 grupe la grădiniţă, secţia română 2 grupe,secţia maghiară o grupă şi secţia germană cu o grupă la Grădiniţa cu program prelungit Petreşti.

- 44 de elevi în învățământul primar din care 10 elevi frecventează secția română şi 34 elevi frecventează secţia maghiară

- 65 de elevi la ciclul gimnazial la secţia română şi maghiară

Începând din anul şcolar 2011/2012a fost terminată lucrarea de Reabilitare şi modernizare a celor două corpuri de clădiri ale şcolii noastre şi astfel elevii noştrii pot să înveţe în condiţii foarte optime.